Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest niezwykle trudne do wychwycenia i reagowania w odpowiednim momencie, ponieważ choroba powoduje zależność fizyczną i psychiczną. Regularne picie prowadzi do wzrostu tolerancji na alkohol i nasila uzależnienie. Dla fizycznego uzależnienia charakterystyczny jest bowiem właśnie tzw. stan biologicznej adaptacji. Chory po przerwaniu lub ograniczeniu dawki alkoholu, jaką spożywa, doznaje zaburzeń czynności ustrojowych. Psychiczne uzależnienie od alkoholu przejawia się potrzebą częstego lub nieprzerwanego spożywania alkoholu. Z czasem wytwarza się tolerancja na alkohol. Aby uzyskać przewidywany efekt, niezbędne jest picie coraz większej ilości alkoholu, ponieważ organizm słabiej na niego reaguje.

Therapy with its emphasis on vulnerable face-to-face sharing, presents challenges for men

Modele uzależnienia od alkoholu

Model patologicznego spożywania alkoholu może przyjąć formę codziennego picia dużych ilości, ale też regularnego picia dużych ilości alkoholu wyłącznie w weekend. Za uzależnienie przyjmuje się również sytuację, kiedy mimo długich okresów życia w trzeźwości, dochodzi do niekontrolowanych ciągów, w których ciężkie picie trwa nawet kilka miesięcy. Zatem uzależnienie alkoholowe nie wynika z częstego picia alkoholu, ale z upijania się. Pojawienie się objawów uzależnienia alkoholowego to sygnał, że warto poważnie przemyśleć wzorzec picia alkoholu i być może rozważyć pomoc specjalistów.

W naszym ośrodku pomożemy Ci uporać się z problemem, zanim będzie za późno. Zachęcamy do kontaktu i szczerej rozmowy. Z pewnością wspólnie znajdziemy rozwiązanie problemu, niezależnie od stopnia jego nasilenia!

Skontaktuj się z nami w potrzebie

Zrobimy co w naszej mocy by ci pomóc