Kompetentna pomoc

Spożywanie alkoholu w nadmiarze nigdy nie jest rozwiązaniem problemu, a jedynie ucieczką od kłopotów. Gdzie zatem zwrócić się po pomoc, kiedy alkohol zaczyna mieć władzę nad życiem? Lekarz rodzinny, terapeuta, psycholog? Wbrew powszechnej opinii lekarze wcale nie są najbardziej kompetentni w kwestiach wychodzenia z nałogu. Lekarz przede wszystkim neutralizuje negatywne skutki zdrowotne, jakie wynikają z nadużywania etanolu. Lepszym wyborem jest udanie się bezpośrednio do odpowiednio przeszkolonych i mających duże doświadczenie specjalistów terapii uzależnień.

Therapy with its emphasis on vulnerable face-to-face sharing, presents challenges for men

W czym może pomóc specjalista terapii uzależnień?

Specjalista terapii uzależnień to osoba z dużym doświadczeniem, która w codziennej pracy ma kontakt z osobami uzależnionymi. To daje jej znaczną przewagę nad lekarzami czy psychologami, którzy są profesjonalistami w swoich dziedzinach, ale niekoniecznie mają pełnię wiedzy o prowadzeniu terapii farmakologicznej czy psychologicznej w nałogu.

Specjaliści terapii uzależnień mogą pomóc w całościowym rozwiązaniu problemu: mają ku temu wiedzę i środki. Nie skupiają się na leczeniu jedynie depresji czy nerwic, które bardzo często towarzyszą nadużywaniu alkoholu, a na pełnym wsparciu pacjenta. W ośrodku leczenia uzależnień osoba uzależniona może zatem korzystać z pomocy lekarzy, terapeutów i innych specjalistów, którzy doskonalili się przede wszystkim w leczeniu uzależnień, dzięki czemu mogą lepiej zrozumieć istotę problemu i mu przeciwdziałać.

Czy prawdą jest, że kobiety łatwiej uzależniają się od alkoholu od mężczyzn?

Tak, kobiety inaczej reagują na alkohol i łatwiej uzależniają się, z uwagi na swoją fizjologię, choć według statystyk zdecydowaną większość alkoholików stanowią mężczyźni. Brytyjskie badania z 2016 roku wykazały, że ryzyko dla zdrowia związane z piciem alkoholu nie różnicuje wyraźnie mężczyzn i kobiet. Określiły one, że tzw. „rozsądne” picie alkoholu, to zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, wypijanie maksymalnie 14 porcji alkoholu tygodniowo (gdzie 1 porcja zawiera 10 ml lub 8 g czystego alkoholu – przyp. red.). Niestety z badań wynika, że spożycie alkoholu przez młode Polki (20-40 lat) w ostatnich latach wyraźnie się zwiększyło. To bardzo zły prognostyk z perspektywy zdrowia publicznego, bo są to przecież kobiety w wieku rozrodczym. Picie kobiet to wynik dokonujących się na naszych oczach zmian kulturowych. Coraz więcej kobiet robi dziś karierę, przez co odkłada na później zakładanie rodziny, dzieci, małżeństwo. Są to często kobiety dobrze wykształcone, zamożne i dobrze „ustawione” w życiu, które pełnymi garściami korzystają z tego życia. Chętnie sięgają po alkohol, a część się niestety uzależnia.

Skontaktuj się z nami w potrzebie

Zrobimy co w naszej mocy by ci pomóc