Problematyczne picie alkoholu

Uzależnienie to podstępny proces i często samemu trudno ocenić czy spożywanie alkoholu ma już znamiona uzależnienia. Alkohol też jest dla ludzi – to stwierdzenie ma w sobie dużo prawdy, jednak warto być świadomym konsekwencji i niebezpieczeństwa, jakie niesie jego nadmierne i częste spożycie.

Czy mam problem z alkoholem? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Aby znaleźć na nie odpowiedź, warto uczciwie przyjrzeć się sposobowi, w jaki sięga się po kieliszek czy kufel piwa. Kluczem jest tutaj przyznanie przed samym sobą czy picie odbywa się w sposób kontrolowany, czy też to alkohol decyduje o zachowaniu danej osoby. Szczerość wobec samego siebie jest podstawą i punktem wyjścia do podjęcia działania, jeśli rozpozna się objawy uzależnienia.

Man sitting at the bar counter, alcohol addiction

Czy jestem uzależniony?

Zaprzeczenie, unikanie konfrontacji z własnym sumieniem i wyparcie to typowe mechanizmy obronne osób uzależnionych. Nie pozwól, aby alkohol decydował o Twoim życiu! Kiedy czujesz, że:

  • pijesz za dużo
  • otoczenie zwraca Ci uwagę, że nie powinieneś pić
  • czujesz się winny z powodu spożywania alkoholu
  • pijesz na pusty żołądek lub samotnie – powinieneś uważnie przyjrzeć się wzorcowi picia.

Niezwłocznie zwróć się po pomoc do specjalisty, kiedy alkohol sprawia, że zaniedbujesz swoje obowiązki lub wykonujesz je pod jego wpływem. Nie warto czekać na pogorszenie swojego stanu i zwiększenie tolerancji na używki. Im szybciej podejmiesz decyzję, tym łatwiej będzie Ci odzyskać kontrolę i radość życia. Zgłoś się do nas, nawet jeśli nie jesteś pewny czy to już uzależnienie. Nasi specjaliści pozostają do Twojej dyspozycji przez całą dobę i chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

Dużo tych znaków ostrzegawczych. Przy którym z nich i w jaki sposób najlepiej zareagować?

Tu nie ma reguły. Generalnie, gdy sytuacja dojrzeje do tego, że bliska, życzliwa osoba zaczynazdecydowanie zwracać pijącemu uwagę na jego problem alkoholowy, oznacza to, że nadszedł czas, aby zacząć coś z tym robić. Najlepiej poradzić się specjalisty. Nie warto zwlekać i udawać, że problemu nie ma, bo będzie się tylko pogłębiał. Ale osoby pijące same też dostrzegają wiele niepokojących sygnałów, takich jak np. palimpsesty alkoholowe, czyli luki w pamięci („przerwy w życiorysie”, „urwane filmy”) pojawiające się podczas picia alkoholu. Kiedy pijący nie pamięta wielu wydarzeń z dnia, kiedy pił, a głowę ma jeszcze nie najstarszą to nie da się ukryć, że ma poważny problem. Kiedyś przyszedł do mnie młody człowiek, pracujący w firmie handlowej, po mocno zakrapianym alkoholem spotkaniu z kontrahentami. Był załamany, bo następnego dnia po tym spotkaniu obudził się i pamiętał jedynie fragmenty z tego co zostało na nim ustalone. Uratowało go to, że nie był tam sam, ale bardzo wstydził się zapytać bardziej trzeźwego kolegę, co zostało tam ustalone. Na pewno niepokój powinny budzić także: przypadki samotnego sięgania po alkohol przez osoby, które dotychczas piły alkohol wyłącznie w sytuacjach towarzyskich, ukrywanie swojego picia przed bliskimi, nieudane próby zaprzestania lub ograniczania picia alkoholu, itp. Takich sygnałów ostrzegawczych nie wolno lekceważyć.

Skontaktuj się z nami w potrzebie

Zrobimy co w naszej mocy by ci pomóc