Kategorie
Blog

Amnezja alkoholowa. Dlaczego jest tak niebezpieczna?

Długotrwałe spożywanie alkoholu niesie za sobą szereg poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z nich są zaburzenia pamięci. Odpowiadamy, czym jest amnezja alkoholowa i jakie są jej objawy.

Jak rozpoznać amnezję alkoholową?

Amnezja alkoholowa, zwana inaczej palimpsestami alkoholowymi, to upośledzenie zdolności przenoszenia wspomnień z pamięci długotrwałej do krótkotrwałej. Dzieje się tak w wyniku uszkodzenia hipokampu wywołanego nadmiernym spożywaniem alkoholu. Dolegliwość ta powoduje, że osoba uzależniona nie jest w stanie przypomnieć sobie, co robiła i mówiła, będąc w stanie nietrzeźwości. Częstym objawem amnezji alkoholowej są też nietypowe zachowania – alkoholik dopuszcza się zachowań, które nie leżą w jego naturze (np. przygodny seks, wandalizm), a których później nie pamięta. Co ciekawe – podczas takich epizodów nie następuje utrata przytomności, a sama amnezja może wystąpić już po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu.

Na skutek długotrwałego spożycia, braków witamin i uszkodzenia układu nerwowego mogą pojawić się zespoły amnestyczne: zespół Korsakowa i encefalopatia Wernickego. Objawiają się one tym, że alkoholik ma problemy z przypominaniem sobie kolejności wydarzeń. Wspomnienia zaczynają się mieszać z teraźniejszością, a dziury w pamięci zostają wypełnione fałszywymi treściami. U osób ze stwierdzonym zespołem Wernickiego występują problemy skórne, duszność wysiłkowa i niewydolność wątroby. Nieleczony może prowadzić do zgonu. Z kolei osoby z zespołem Korsakowa są zapominalskie, szybko się denerwują, mają problemy z koordynacją i równowagą.

Czy amnezję alkoholową można wyleczyć?

Część zmian w mózgu spowodowana niedoborami witaminowymi jest nieodwracalna. Poprawa stanu zdrowia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Im wcześniej osoba uzależniona zauważy problem, tym większa szansa na poprawę stanu zdrowia. Najlepszą formą leczenia amnezji alkoholowej jest profesjonalna terapia w ośrodku leczenia uzależnień. W zaawansowanym stadium choroby należy również skonsultować się z neurologiem.