Kategorie
Blog

7 oznak, że bliska osoba może nadużywać alkoholu

Uzależnienie od alkoholu nie pojawia się z dnia na dzień, to problem, który może rodzić się miesiącami lub nawet latami. Wypicie kilku drinków „na rozluźnienie” czy „do towarzystwa” przecież nie jest oznaką uzależnienia. Takie tłumaczenie najczęściej słychać z ust tych, którzy nieświadomie wpadają w sidła nałogu. Jednak coraz częstsze zaglądanie do kieliszka i picie coraz większych ilości alkoholu jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym, który świadczy o tym, że alkohol zaczyna przejmować kontrolę nad życiem uzależnionego. Niestety tę granicę wejścia w nałóg bardzo łatwo można przeoczyć, dlatego kluczową rolę w rozpoznaniu uzależnienia odgrywają bliscy osoby popadającej w nałóg. By szybko zareagować, warto sprawdzić, jakie objawy świadczą o nadużywaniu alkoholu.

Co świadczy o tym, że Twój bliski ma problem z nadużywaniem alkoholu?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym, który sugeruje popadanie w nałóg, jest sięganie po alkohol przy każdej możliwej okazji. Jeśli widzisz, że bliska Ci osoba nie odmawia alkoholu w towarzystwie, a nadto zaczyna codziennie zaglądać do kieliszka wtedy, kiedy jest sama, powinieneś uważniej przyjrzeć się jej zachowaniu. Co więcej, jeśli dostrzegasz, że alkohol staje się dla niej środkiem poprawiającym nastrój, pozwalającym się zrelaksować lub zapomnieć o problemach, zacznij reagować, zanim jedynym wyjściem będzie terapia i detoksykacja alkoholowa. Osoby, które uzależniają się od alkoholu zwykle:

  • nie widzą nic złego w wypiciu kilku drinków, nawet jeśli zdarza się to codziennie,
  • denerwują się, kiedy sugerujesz im, że zbyt często sięgają po procenty,
  • zaniedbują pracę i obowiązki domowe z powodu kaca i chcąc go uniknąć, sięgają po więcej alkoholu nie tylko wieczorami, ale także coraz częściej w ciągu dnia,
  • ukrywają fakt, że sięgają po alkohol, a przyłapani na gorącym uczynku, tłumaczą, że dziś po raz ostatni się napili, a jutro pozbędą się alkoholu z domu,
  • mają za sobą nieudane próby odstawienia alkoholu,
  • występują u nich objawy abstynencyjne,
  • tracą kontrolę nad swoim życiem, co negatywnie odbija się na relacjach z rodziną i przyjaciółmi oraz prowadzi do problemów, a czasem nawet i utraty pracy.