Kategorie
Blog

Czy alkohol może wywoływać zaburzenia lękowe?

Stany lękowe są zaburzeniami natury psychicznej, które wyróżnia przeżywanie leku, który nie jest w żaden sposób uzasadniony, jest irracjonalny. Niekiedy osoby, u których tego rodzaju problemy występują postanawiają próbować samodzielnie pomagać sobie lampką wina czy kieliszkiem czegoś mocniejszego. Jednak okazuje się, że mogą sobie w ten sposób jedynie bardziej zaszkodzić.

Stany lękowe po spożyciu alkoholu

Spożycie alkoholu może nasilać lub wywołać stany lękowe. Nie zagłuszymy ich niewielką ilością trunku, a nasze lęki mogą jeszcze przybrać na sile. Dodatkowo dość częstym zjawiskiem jest występowanie stanów lękowych u alkoholików. Mogą pojawiać się one w czasie leczenie, w przebiegu detoksu organizmu. Odstawienie środka odurzającego, który tak silnie uzależnia, sprawia, że pacjent nie czuje się komfortowo, gubi się we własnych myślach i potrzebach. Chce się napić, aby lęk minął i aby było normalnie – przynajmniej tak mu się wydaje.

Lęki można leczyć, jednak konieczna jest do tego odpowiednia psychoterapia. Pamiętajmy, że są one również elementem leczenia alkoholowego, w związku z czym terapeuci zajmujący się takimi pacjentami doskonale zdają sobie sprawę, że jest to jeden z istotniejszych punktów terapii, jakie trzeba przejść z pacjentem uzależnionym. Taka osoba nie potrafi normalnie funkcjonować, żyć, bez alkoholu, a każda sytuacja, w której jest go trwale pozbawiona na dłużej powoduje irracjonalny lęk, psychika podsuwa straszne obrazy, które mogą sugerować nawet zbliżającą się śmierć.

Alkohol a lęk

Nadużywanie alkoholu może pojawić się na skutek lęku, jednak również lęk może pojawić się na skutek nadmiernego spożycia i prób odstawienia. Jak więc widać alkohol jest ściśle związany z zaburzeniami lękowymi. Jak zaznaczają specjaliści osoby, które cierpią na zaburzenia lękowe nie powinny sięgać po alkohol – powinien on być maksymalnie ograniczony w ich życiu. Jeśli z kolei zaliczamy się do grona uzależnionych, to nasze leczenie powinno z pewnością obejmować odpowiednie przepracowanie naszych stanów lękowych. W ten sposób wrócimy do zdrowia.