Kategorie
Blog

Brak czasu jako współczesny problem leczenia alkoholizmu

Badania statystyczne prowadzone w 2020 roku są alarmujące. Mieszkańcy krajów europejskich wiodą prym w światowej konsumpcji alkoholu. Średnie spożycie alkoholu u osób, które w tym badaniu zadeklarowały picie, wynosi 33 gramy czystego alkoholu etylowego każdego dnia. To równowartość dwóch kieliszków wina, jednego kufla piwa czy dwóch kieliszków mocniejszych trunków. Statystyczny Europejczyk wypija rocznie 9,8 litrów czystego alkoholu etylowego, co czyni nas mistrzami świata w tej niechlubnej kategorii. Niestety Polacy piją rocznie jeszcze więcej napojów alkoholowych – w ciągu roku statystyczny Polak wypija średnio aż 10,4 litra czystego alkoholu etylowego!

Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu jest szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Przyczynia się do powstawania wielu ciężkich schorzeń, a także uzależnia. Alkoholizm to choroba polegająca na silnym uzależnieniu psychicznym i fizycznym od alkoholu. Ma bardzo zły wpływ na zdrowie, uniemożliwia sprawne funkcjonowanie w codziennym życiu, a z czasem może nawet zrujnować życie całej rodziny. Wielu alkoholików nie zgłasza się po pomoc i nie próbuje wyjść z nałogu, gdyż nie uświadamia sobie istnienia problemu. Inni rezygnują z terapii, ponieważ leczenie alkoholizmu wymaga poświęcenia czasu. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu, ile trwa takie leczenie i dlaczego warto w nie zainwestować swój czas!

Czym jest i jak się objawia alkoholizm?

Alkoholizm to choroba, która negatywnie wpływa na działanie układu nerwowego człowieka. Osoba uzależniona nie może normalnie funkcjonować bez sięgnięcia po alkohol. Regularne picie powoduje rozwój wielu schorzeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Ma również bardzo zły wpływ na relacje społeczne, rodzinne oraz sytuację finansową chorego. Niestety samodzielnie nie można wyjść z alkoholizmu, dlatego niezbędna jest fachowa pomoc profesjonalistów.

Najczęstsze i najbardziej charakterystyczne objawy alkoholizmu to:

  • poświęcanie temu zajęciu coraz większej ilości czasu, do momentu, aż picie będzie zaburzać normalny rytm funkcjonowania,
  • zwiększona ilość spożywanych trunków,
  • daremne próby odstawienia alkoholu,
  • ciągłe poszukiwanie powodów do picia,
  • częste upijanie się,
  • niewywiązywanie się ze swoich obowiązków na skutek upijania się,
  • niemożność przerwania nałogu, pomimo zdawania sobie sprawy z jego destruktywnego wpływu na zdrowie i życie,
  • objawy abstynencyjne (np. bóle głowy i mięśni, duża potliwość, utrata apetytu, biegunka, wymioty, nudności, drżenie mięśni, przyspieszona akcja serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia snu czy złe samopoczucie),
  • wyższa tolerancja na alkohol,
  • silne pragnienie wypicia alkoholu, któremu trudno się oprzeć.

Ile trwa leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu może trwać od 4 tygodni nawet do 3 miesięcy. Wszystko uzależnione jest od stanu chorego i jego motywacji. Każda terapia rozpoczyna się od przeprowadzenia detoksu alkoholowego, czyli odtrucia organizmu. Podczas tego procesu z organizmu eliminowane są wszystkie toksyny oraz niebezpieczne substancje, w wyniku czego osoba uzależniona przestaje odczuwać fizykochemiczny przymus picia. Odtrucie w naszym ośrodku polega na podawaniu choremu elektrolitów, glukozy, wapnia i innych mikroelementów, dzięki którym szybko wraca do sił. Detoks jest prowadzony do momentu, kiedy organizm chorego powróci do stanu równowagi, co zajmuje zazwyczaj od około kilku do 30 dni.

Jeżeli masz problemy z alkoholem, nie zwlekaj i jak najszybciej zgłosić się na detoks. Dzięki profesjonalnej pomocy w ciągu maksymalnie jednego miesiąca pozbędziesz się wszystkich nieprzyjemnych dolegliwości, które pojawiają się, gdy samodzielnie próbujesz zerwać z piciem. Bardzo szybko poczujesz ulgę. Nie będziesz mieć napadów niekontrolowanej agresji czy lęku. Zaczniesz spokojnie spać, a Twoje serce będzie miarowo pracować. Pozbędziesz się również poczucia rozdrażnienia, męczących nudności, wymiotów i biegunek. Twoje życie wróci do normy, a Ty odzyskasz nad nim pełną kontrolę!