Kategorie
Blog

Kiedy zdecydować się na detoksykację w domu, a kiedy w ośrodku?

W przypadku uzależnień od takich substancji jak alkohol, leki czy narkotyki, aby rozpocząć skuteczne leczenie nałogu konieczne jest przeprowadzenie detoksykacji organizmu. Jest to nic innego jak odtrucie, czyli pozbycie się złych substancji z całego ustroju. Dla osoby uzależnionej jest to dużym wyzwaniem, niekiedy nawet takim, z którym nie potrafią sobie samodzielnie poradzić. W tym czasie mogą pojawić się różne dokuczliwe objawy.

Detoks w domu czy w specjalnym ośrodku?

Zanim zdecydujemy, gdzie będziemy przechodzić detoks, zastanówmy się nad własnymi motywacjami rzucenia nałogu, tym jak niszczy on nasze życie i jakie będzie ono mogło być bez niego. To prawdopodobnie jedna z podstaw, które pomogą nam zdecydować, czy odtruwanie powinno mieć miejsce we własnym domu i na własną rękę czy może lepszym wyborem będzie specjalistyczny ośrodek. Szybko można stwierdzić, że druga opcja jest pewniejsza i skuteczniejsza, a także bezpieczniejsza. Dlaczego? Po pierwsze w domu, niezależnie od tego czy będziemy sami czy nie, zdecydowanie łatwiej będzie złamać postanowienie i ulec pokusie. Detoks ma być pierwszym krokiem do rzucenia nałogu, warto więc wybrać możliwie najskuteczniejszą opcję. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że gdy po długotrwałym stosowaniu, nagle odbieramy naszemu ciału daną substancję, może ono w rożny sposób zareagować. Kluczowa może okazać się więc pomóc lekarze, pielęgniarki czy terapeuty.

Wybierz polecany ośrodek

Profesjonalne kadra, która pomoże zerwać z nałogiem, to z pewnością podstawa dla każdej osoby uzależnionej. Znaczenie będzie miała też długość leczenia i nasza chęć wyjścia z nałogu. Ośrodek, w którym przeprowadzimy detoks jest jednak bardzo ważny. Warto zwrócić uwagę na polecenia, zastanowić się co dalej z naszym leczeniem. Kluczowe jest również, aby pamiętać w momencie, gdy postanowimy z tym zerwać, żeby skutecznie pozbyć się z domu i innych miejsc wszelkich zapasów i pokus. Jeśli po detoksie czy leczeniu wrócimy w to samo miejsce, pojawią się pokusy i gorsze dni. Wówczas z pewnością nie powinniśmy mieć możliwości, aby im ulec. Wyjście z nałogu jest bardzo trudne, brak słów, aby określić jak bardzo. Jednak jest możliwe, więc rozpoczynając od detoksu nasze życie może się bardzo zmienić.