Kategorie
Blog

Czy można uzależnić się od przyjmowania leków?

Słysząc o uzależnieniach, zwykle przychodzi nam na myśl uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Okazuje się jednak, że uzależnić się można również od innych substancji. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że lekomania może być równie niebezpieczna co alkoholizm czy narkomania. Na czym polega uzależnienie od przyjmowania leków, do czego może doprowadzić i jak sobie radzić z tą chorobą?

Na czym polega lekomania i które leki ją wywołują?

Uzależnienie od przyjmowania leków, czyli lekomania to uzależnienie od przyjmowania środków farmaceutycznych. Warto wiedzieć, że substancje, które są zawarte w lekach, mogą uzależnić człowieka w taki sam sposób, jak toksyny, które znajdują się na przykład w dopalaczach, narkotykach czy alkoholu. Z uwagi na nieprzyjemne objawy abstynencyjnego osoba uzależniona ma problem z odstawieniem leków. Należy jednak pamiętać, że zwiększanie dawek czy częstotliwości ich przyjmowania podobnie jak w przypadku alkoholu (którego nadużywanie często skutkuje koniecznością odtrucia alkoholowego) może doprowadzić nie tylko do zatrucia, ale również do śmierci. Lekami, które najsilniej uzależniają, są leki nasenne, uspokajające czy dopingujące.

Odtrucie lekowe

Pacjenci naszego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień Detoks500 są uzależnieni nie tylko od leków sprzedawanych bez recepty, ale często również od tych, które przepisał im lekarz. Aby odtrucie lekowe, które często ratuje życie, nie było aż tak często potrzebne, należy zwiększać świadomość pacjentów w kwestii ryzyka uzależnienia, ponieważ niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Stosowane manipulacje marketingowe bardzo często zachęcają ludzi do zakupu i przyjmowania różnych leków, co może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia.

Ważne jest, by umieć przyznać się przed samym sobą do problemu i szukać pomocy odpowiednio wcześnie. W przypadku zauważenia objawów uzależnienia od narkotyków, alkoholu czy leków zachęcamy do kontaktu z naszym ośrodkiem. Pomagamy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, zachowując pełną dyskrecję. Dostosowujemy się do potrzeb naszych Pacjentów i zapewniamy wsparcie w naszym ośrodku w Warszawie, a w razie potrzeby dojeżdżamy również do większości miast i wsi w środkowej Polsce.