Kategorie
Blog

Leczenie kaca. Co zrobić, jeśli domowe sposoby nie działają?

Kac to niewątpliwie dokuczliwa przypadłość. Pojawia się na następny dzień po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu i jest reakcją organizmu na zatrucie tą substancją. Stanowi temu towarzyszą liczne dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Zalicza się do nich chociażby pragnienie, światłowstręt czy nadmierną wrażliwość na hałas. Pojawić mogą się również nudności, drżenie rąk czy zwiększona potliwość. Wszystko to dlatego, gdyż po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu organizm zostaje odwodniony. Pozbawiony on zostaje wielu związków, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania. Należą do nich między innymi witamina B12 oraz glutamina.

 Jak poradzić sobie ze skutkami spożycia alkoholu?

 Jeżeli kac przybiera umiarkowaną postać, najczęściej leczy się go domowymi sposobami. Najprostszą metodą na pozbycie się tej dolegliwości jest picie dużych ilości wysokomineralizowanej wody. Organizm wszak nie kłamie i to, że odczuwa pragnienie, jest znakiem, iż potrzebuje on uzupełnienia składników, które zostały wypłukane z krwi przez obecność alkoholu. Dlatego też oprócz wody na kaca sprawdzają się wszystkie te produkty, które są bogate w wartości odżywcze ‒ owoce, warzywa, ciemne pieczywo. Metodą na kaca jest też najzwyczajniej w świecie odpoczynek, zwłaszcza taki w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu. Niektórzy w takim momencie sięgają również po preparaty z apteki.

 Czasem jednak skutki spożycia alkoholu utrzymują się dłużej niż przez jeden dzień bądź są zbyt poważne, żeby mogły je złagodzić domowe metody. W takiej sytuacji żeby przywrócić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie trzeba wykonać poważniejszy krok. Jest nim detoks, czyli odtrucie organizmu poprzez dożylne podanie odpowiednich składników i minerałów. Proces ten, w zależności od stanu zatrutej osoby, można przeprowadzić w jej prywatnym domu bądź w klinice. Ta druga opcja wiąże się z dłuższym pobytem. W zależności od wariantu może on wynosić od trzech do siedmiu dób.