Kategorie
Blog

Uzależnienie od alkoholu w kontekście pandemii

Pandemia i związane z nią restrykcyjne ograniczenia znacząco wpłynęły na zmianę naszego dotychczasowego stylu życia oraz decyzje konsumpcyjne — również te dotyczące spożywania alkoholu. Czy w czasie pandemii Polacy piją więcej? Jak radzą sobie z izolacją osoby uzależnione od alkoholu?

Spożycie alkoholu w czasie pandemii — badania

Od wybuchu pandemii w różnych krajach przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu pandemii na poziom spożycia alkoholu. W Polsce tego rodzaju badania realizowane były m.in. pod kierownictwem prof. UŁ dr hab. Jana Chodkiewicza z Zakładu Psychoprofilaktyki i Psychologii Uzależnień w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. Przeprowadzono je w kwietniu 2020 roku. Raport wskazuje, że ponad 30% przebadanych osób przyznaje, że ich sposób picia alkoholu zmienił się w czasie pandemii. Wśród nich ponad połowa przyznaje, że spożywa mniej alkoholu. Większe spożycie alkoholu deklarują osoby, które już przed pandemią piły w sposób ryzykowny.

Warto jednak dodać, że wiele danych wskazuje na to, że w roku 2020 padnie kolejny rekord w spożyciu alkoholu w Polsce. Przypomnijmy, że o takim niechlubnym rekordzie mówiliśmy już w roku ubiegłym, gdy spożycie alkoholu w Polsce było najwyższe od 1993 r. W 2019 roku statystyczny Polak wypił aż 9,78 litra czystego alkoholu!

Jak pandemia może wpływać na ilość spożywanego alkoholu?

W 2020 roku świat, w którym żyjemy, bardzo szybko i znacząco się zmienił. Wiele osób było objętych kwarantanną. Tak naprawdę większość z nas musiała zdecydowanie więcej czasu zostać w domu nie tylko przez nakładane przez rządy obostrzenia, ale i przez własny strach i obawy o zdrowie własne i swoich bliskich. W efekcie wszyscy żyliśmy w “narodowej kwarantannie”, spędzając większość swojego czasu w tym samym miejscu.

Wszystko to stanowi bardzo duże obciążenie psychiczne. Do tego dochodzi jeszcze strach przed utratą pracy, niepewność dotycząca przyszłości, obawy o zdrowie i życie bliskich itd. W stanie niepokoju i lęku znacznie chętniej sięgamy po używki. W wielu badaniach naukowych potwierdzono, że w trakcie różnych dramatycznych sytuacji, wojen, kryzysów znacznie wzrasta spożycie substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu. Pandemię z jej wszystkimi konsekwencjami, zarówno zdrowotnymi, jak i społecznymi, zdecydowanie można zaliczyć do takich kryzysów.

Osoby uzależnione w czasie pandemii

Szacuje się, że w Polsce nadużywanie alkoholu dotyczy ponad 2,5 mln osób. 700-900 tys. osób w naszym kraju jest uzależnionych od alkoholu (źródło: Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych). Niepewność, strach, brak wiary w siebie — problemy, z którymi uzależnieni musieli radzić sobie i przed pandemią, teraz mogą się nasilać. Nowa, trzeźwa rzeczywistość, którą wielu niepijących alkoholików mozolnie budowało przez długi czas, teraz stanęła pod znakiem zapytania. Ci, którzy nie zdążyli jeszcze poddać się stosownym leczeniu, niestety mogą być w jeszcze większym zagrożeniu.

Jeśli więc czujesz, że masz problemy z alkoholem, dla własnego bezpieczeństwa i dobra swoich bliskich, poszukaj wsparcia. Samodzielna walka z alkoholem jest niezwykle trudna i niestety — jak pokazuje doświadczenie — najczęściej skazana na niepowodzenie. Istnieją poradnie specjalistyczne, grupy wsparcia, a także profesjonalne ośrodki dla osób uzależnionych, które zapewnią ci pomoc bez względu na obowiązujące w pandemii obostrzenia.

Zawsze możesz skontaktować się z nami. Zapewniamy odtruwanie alkoholowe zarówno w domu, jak i w naszej klinice. Działamy w kilku miastach na terenie Polski i dojeżdżamy do klienta w ciągu 24 godzin.