Kategorie
Blog

Jak długo po spożyciu alkohol pozostaje w organizmie?

Picie alkoholu wiąże się z wieloma konsekwencjami dla naszego zdrowia. Spożycie nadmiernej ilości procentów objawia się nie tylko utratą kontroli nad własnym ciałem i rozumem, ale także przyczynia się do powstawania kaca. Kac jest stanem, który pojawia się dzień po upojeniu alkoholowym.

Objawia się wieloma uporczywymi dolegliwościami, takimi jak: bóle głowy, nudności, suchość w ustach, osłabienie, brak koncentracji i apatia. W tym czasie organizm próbuje uporać się z metabolizmem alkoholu, stopniowo powracając do stanu sprzed upojenia. Sam proces przyswajania trunków rozpoczyna się od razu po wypiciu, jednak ich wydalanie z organizmu trwa znacznie dłużej.

Ile czasu trwa metabolizowanie alkoholu?

Warto zaznaczyć, że rozkład alkoholu w organizmie uzależniony jest od metabolizmu każdego człowieka oraz ilości spożywanych przez niego tłuszczy. Szacuje się, że po upływie 1-1,5 godziny od spożycia dochodzi do największego stężenia alkoholu we krwi. Niemniej jednak jego wchłanianie rozpoczyna się już w jamie ustnej, od razu po wypiciu. Dalej istotną rolę odgrywa żołądek. To tam następuje wstępne trawienie napojów procentowych. Z żołądka alkohol trafia do jelit, gdzie ma miejsce jego największa przyswajalność. W tym miejscu poprzez błonę śluzową żołądka i jelita cienkiego promile przenikają do krwi, skąd są transportowane do wątroby. Dopiero ten organ odpowiada za pozbycie się procentów z organizmu.

W wątrobie dzięki pracy enzymów alkohol metabolizuje się najpierw do postaci toksycznego aldehydu octowego, a później do nietoksycznego octanu, który za pośrednictwem krwi trafia do płuc i serca. Przez płuca wydala się od 2 do 10% alkoholu, z kolei w układzie krwionośnym krąży on tak długo, aż zostanie całkowicie przetrawiony przez wątrobę. Czas trwania detoksu alkoholowego zależy od rodzaju spożytego trunku i tempa, w jakim był przyswajany. Najdłużej organizm wchłania wypitą wódkę, a najkrócej piwo. Oprócz tego na proces spalania trunków wpływ ma także:

  • Płeć,
  • Wiek,
  • Waga,
  • Wzrost,
  • Poziom wody i tkanki tłuszczowej w organizmie,
  • Obecność pokarmu w żołądku.

Dla przykładu 120 ml wódki pozostaje w organizmie do 3 godzin. W tym samym czasie wątroba może uporać się z 250 ml wina lub 700 ml piwa. Z kolei 500 ml czystego alkoholu pozostaje w organizmie nawet do 15 godzin po spożyciu. Jeszcze większa ilość spożytych napojów procentowych wydłuża czas eliminowania alkoholu z krwi. Czasami nie wystarcza nawet kilka godzin snu. Istnieje niewiele sposobów, które pozwalają przyspieszyć pozbycie się promili z organizmu. Pomocne może okazać się jedynie profesjonalne odtruwanie alkoholowe polegające na usuwaniu toksyn i uzupełnianiu płynów za pomocą kroplówek. Mimo tego warto jednak pamiętać, że w zależności od ilości wypitego alkoholu, zawsze należy zrezygnować z prowadzenia pojazdów nawet po upływie kilkunastu godzin od zakrapianej imprezy.