Kategorie
Blog

Wpływ alkoholu na kobiety w ciąży

Ciąża to szczególny stan – kobieta musi dbać nie tylko o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, odpowiednio się odżywiać i oszczędzać, ale i robić wszystko, by minimalizować negatywny wpływ na dziecko, które nosi. Te 9 miesięcy to czas wielu wyrzeczeń, zmiany stylu życia. Jednym z kluczowych zakazów, powinno być bezwzględne odstawienie alkoholu nie tylko na czas ciąży, ale i karmienia piersią. To bardzo ważne – procenty mają skrajnie negatywny wpływ zarówno na matkę, jak i rozwijające się dziecko.

Chroń swoje dziecko

Zgubny wpływ alkoholu na rozwój płodu opisywano już w latach 50. i 60. XX wieku w literaturze medycznej. Obecnie, specjaliści zalecają całkowitą abstynencję i wyeliminowanie alkoholu w każdej postaci – nawet niewinnej lampki wina do obiadu. Związki zawarte w alkoholu szkodzą zdrowiu matki, które podczas ciąży poddawane jest wielu próbom – płód odżywia się poprzez pępowinę, chłonąć niezbędne składniki to rozwoju. Łożysko nie chroni przed przedostawaniem się cząsteczek alkoholu – może on doprowadzić nawet do  poronienia i utraty ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Ponadto, szkodliwie wpływa on na cykl rozwojowy dziecka, działając toksycznie, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia wad dziecka i innych zespołów genetycznych – zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Zespół zaburzeń alkoholowych płodu – FAS

Każdego roku ponad 100 tys. dzieci na świecie rodzi się z zespołem FAS, czyli zbiorem cech i opóźnień rozwojowych, które powstały przez spożycie alkoholu przez matki w czasie ciąży. Mimo że od lat instytucje, fundacje, lekarze walczą o poprawę świadomości, uzależnienie od alkoholu jest silniejsze nawet od ochrony własnego, jeszcze nienarodzonego dziecka. To gigantyczny problem – zwłaszcza że wyniku FAS powstają nieodwracalne zmiany – deformacja twarzy, zaburzenia neurologiczne, emocjonalne, poznawcze, niewinnego przecież dziecka.

Jak skutecznie odstawić alkohol?

Wiele osób dotknięte jest problemem alkoholowym, często nie zdając sobie z tego sprawy. Ciąża wymaga radykalnych działań: momentalnego odstawienia procentów. Co w przypadku, gdy alkohol często towarzyszył w życiu i nie dajemy rady diametralnie zmienić swojego postępowania? Polecamy kontakt ze specjalistami od uzależnień, terapie detoksykujące – dajmy sobie pomóc. Alkoholizm to złożony, często lekceważony problem. Nie warto ryzykować zdrowia nie tylko własnego, ale i dziecka.