Kategorie
Blog

Jak wygląda proces odtruwania alkoholowego?

Odstawienie alkoholu po długotrwałym spożywaniu jest bardzo ważne w leczeniu uzależnienia, ale może być też groźne dla organizmu. Dlatego tak ważne dla zdrowia pacjenta jest, aby trafił pod opiekę specjalistów, którzy umiejętnie zastosują odpowiednie procedury medyczne. Najważniejszą z nich jest odtruwanie alkoholowe, którego celem jest usunięcie skutków spożywania alkoholu w dużych ilościach. Istotne jest także zapobiegnięcie pojawieniu się niebezpiecznych powikłań.

Na czym polega odtruwanie alkoholowe?

Cały proces odtrucia alkoholowego polega na usunięciu toksyn i uzupełnieniu płynów w organizmie. Za pomocą kroplówki pacjentowi podaje się elektrolity (witaminę B1, magnez, potas), ale również środki uspokajające, przeciwbólowe lub nasenne. Dobór odpowiednich środków możliwy jest po przeprowadzeniu i analizie badań krwi. Często też wykonuje się inne testy na obecność szkodliwych substancji. Należy pamiętać, że organizm pacjenta po długotrwałym spożywaniu alkoholu jest znacznie obciążony, dochodzi do zmian w metabolizmie. Wszelkie decyzje dotyczące leczenia i terapii muszą być przemyślane oraz oparte na wiedzy i doświadczeniu.

Na różnych etapach odtruwania mogą pojawić się objawy zespołu absytnencyjnego, które występują po odstawieniu alkoholu. Mogą to być bóle mięśni, głowy, nudności, wymioty, biegunki, nadmierna potliwość, ale też rozdrażnienie, zaburzenia snu, napady lęku lub agresji, a nawet omamy. Dlatego tak ważne jest, aby zabieg odtruwania alkoholowego wykonany był przez lekarza lub pielęgniarkę.

Jak długo trwa odtruwanie alkoholowe?

Nie istnieje jeden z góry ustalony plan przebiegu całego procesu. Każdy przypadek jest inny i dlatego należy zastosować środki adekwatne do stopnia uzależnienia, występujących objawów oraz obecności innych chorób. To wszystko ma wpływ na długość odtruwania. Poza tym każdy organizm inaczej reaguje na usuwanie środków i podanie elektrolitów. Nigdy nie jest to błyskawiczny proces. Zwykle trwa od trzech do siedmiu lub nawet dziesięciu dni. Przez cały czas stan pacjenta musi być monitorowany przez specjalistów.