Kategorie
Blog

Czy detoks można przeprowadzać w warunkach domowych?

Odstawienie alkoholu po dłuższym okresie spożywania nie oznacza, że organizm się od niego uwolnił. Zgromadzone w nim toksyny są przyczyną złego samopoczucia i często też bólu. Jeżeli domowe sposoby się nie sprawdzają, poprawa nie jest widoczna, a do tego dochodzą takie objawy jak majaczenie czy padaczka, to niezbędne jest odtrucie alkoholowe w specjalistycznej klinice. Łagodniejszy przebieg zatrucia alkoholowego nie wymaga jednak podjęcia takich środków. Wówczas stosuje się detoks w warunkach domowych.

Co to jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy polega na usuwaniu toksyn, które powstają w trakcie nadmiernego spożywania alkoholu, oraz doprowadzaniu organizmu do równowagi metabolicznej. Można też opisać detoks jako wszelkie działania, które mają na celu pozbycie się nieprzyjemnych objawów będących efektem zatrucia alkoholowego. Z detoksu mogą skorzystać nie tylko osoby stale nadużywające alkoholu, ale też ci, którym zdarzyło się to okazyjnie.

Domowy detoks alkoholowy krok po kroku

Jeżeli brak jest wspomnianych wcześniej objawów w postaci majaczenia czy padaczki, to detoks można przeprowadzić w warunkach domowych. Często się zdarza, że osoby borykające się z problemami z alkoholem mają złe wspomnienia z wizyt w szpitalach czy izbach wytrzeźwień. Dlatego tzw. wyjazdy domowe są dla nich nie tylko wygodniejsze, ale też łatwiejsze do zniesienia pod względem psychicznym.

Detoks w warunkach domowych przeprowadzany jest dyskretnie i sprawnie, ale przy tym profesjonalnie. W jego trakcie za pomocą kroplówki podaje się elektrolity, glukoza, wapń oraz inne mikroelementy, które są niezbędne w powrocie do pełni sił. Nawadnianie po zatruciu alkoholowym ma wielkie znaczenie zwłaszcza po spożyciu mocnych alkoholi oraz po wymiotach. Podanie środków w trakcie detoksu poprzedza wywiad i uwarunkowane jest stanem pacjenta, stopniem zaawansowania choroby alkoholowej i występującymi objawami. Jeżeli kroplówka nie poprawi samopoczucia, a ból i inne dolegliwości nadal będą występować, to niezbędny może okazać się kilkudniowy detoks w klinice.