Kategorie
Blog

Ile trwa proces odtruwania alkoholowego?

Spożycie nadmiernej ilości alkoholu powoduje nie tylko brak kontroli nad tym, co robimy, ale też znacząco obciąża nasze układy i narządy wewnętrzne. Co gorsza, organizm łatwo się do takiego stanu przyzwyczaja i inaczej funkcjonuje, a to może doprowadzić do groźnych powikłań. Odtrucie alkoholowe stosuje się, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Do tego potrzebna jest fachowa pomoc.

Co to jest odtrucie alkoholowe?

Odtruwanie to oczyszczanie organizmu z toksyn po zakończeniu spożywania alkoholu. Powrót do pełni sił po ciężkim kacu lub ciągu alkoholowym to długi proces, który często wymaga pomocy lekarza lub pielęgniarki. Wsparcie specjalisty jest bardzo istotne, ponieważ u pacjenta po odstawieniu alkoholu mogą wystąpić np. ataki padaczki. Wiedza i doświadczenie potrzebne są także, aby rozróżnić objawy zatrucia alkoholowego od wystąpienia objawów zespołu odstawienia. Ewentualny błąd może mieć poważne skutki dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu pacjenta.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Odtruwanie jest niezbędnym etapem w procesie zrywania z nałogiem i powinno odbywać się w formie stacjonarnej. Rozpoczyna się od sprawdzenia stopnia zaawansowania choroby alkoholowej i zatrucia. W dalszej kolejności usuwa się z organizmu substancje aktywne i szkodliwe oraz uzupełniania niedobory witamin i minerałów. Aby uniknąć wystąpienia powikłań, pacjentowi podaje się płyny oraz środki farmaceutyczne.

Co ważne, każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie i stosuje się środki adekwatne do stopnia uzależnienia, występujących objawów oraz obecności innych chorób, w tym psychicznych. Te czynniki oraz reakcja organizmu na odtruwanie mają kluczowy wpływ na długość całego procesu. U jednych wystarczy trzydniowy detoks w klinice, u innych odtruwanie może potrwać nawet tydzień lub dłużej. Odtruwanie nie jest więc błyskawicznym działaniem, lecz rozłożonym w czasie. Stan i postępy pacjenta muszą być stale monitorowane. Pośpiech nie jest wskazany i może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych.